چهارشنبه 14 دي 1401 , 17:320 نظر
0+
0-
کد خبر: 997
| |

نامه ۱۱ نماینده مجلس به شورای رقابت برای توقف عرضه خودرو در بورس

نامه ۱۱ نماینده مجلس به شورای رقابت برای توقف عرضه خودرو در بورس

۱۱ نماینده مجلس در نامه ای به شورای رقابت اعلام کردند شیوه کنونی عرضه خودرو در بورس کالا به دلایل متعدد غیرقانونی و ضد رقابتی است.

علی خضریان نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، پردیس و اسلامشهر در خصوص نامه 11 نماینده به سازمان بورس گفت: در این نامه، ضمن اعتراض و شکایت از وزارت صنعت و شرکت های خودروساز مربوطه، اعلام شده شیوه کنونی عرضه خودرو در بورس کالا به دلایل متعدد غیرقانونی و ضد رقابتی است.

وی افزود: هیچ قاعده و ضابطه ای در خصوص دستورالعمل تعیین قیمت در این شیوه لحاظ نشده و لذا شاهد سفته بازی های فاحش و نوسانات غیر موجه و بدون ضابطه در قیمت‌های معاملاتی خودرو در بورس کالا هستیم.

خضریان ادامه داد: اضافه درآمد حاصل شده برای خودروسازان در بورس کالا یعنی (مابه التفاوت قیمت معاملاتی و قیمت تمام شده واقعی) نبایستی تماماً به جیب خودروساز برود چرا که حاصل از عملکرد خودروساز نبوده و به دلیل ساختار شبه انحصاری بازار خودرو ایجاد شده است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: طرح تهیه شده در کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی در حال حاضر در کمیسیون در دست بررسی است ضوابط و قواعد دقیقی را برای عرضه خودرو در بورس کالا طراحی کرده که به موجب آن ضمن تنظیم بازار خودرو به حذف سوداگری و سفته بازی هم در سمت عرضه و هم در سمت تقاضا خواهد انجامید.

سخنگوی کمیسیون اصل نود قانون اساسی در پایان با اشاره به موارد ذکر شده و با استناد به قانون اجرای سیاستهای کلی اصل 44 و به ویژه مواد 58 و 61  گفت: از شورای رقابت انتظار می رود از اختیارات قانونی خود غفلت نکرده و ضمن توقف فوری رویه ضد رقابتی کنونی عرضه خودرو در بورس کالا و مجازات مدیران متخلف نسبت به سود عودت اضافه درآمد صورت گرفته در معاملات اخیر بورس کالا تدبیر لازم اعمال شود.

دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد