یادداشت
وعده‌ای ضمانت شده

وعده‌ای ضمانت شده

مهمترین تفاوت عید میلاد امام زمان(عج) با دیگر اعیاد اسلامی در این است که اعیاد بزرگ، همه از گذشته حکایت می کنند؛ اما عید نیمه شعبان نسبت به آینده نوید می‌دهد و دل‌های مؤمنان، به ظهور حضرت موعود، به این روز امید و ایمان به آینده و این ولادت عظیم، وابسته است.

خداحافظ جهادگر مخلص

خداحافظ جهادگر مخلص

خبر شهادت برادر جهادگر حاج اسماعیل احمدی در حادثه تلخ واژگونی بالگرد در شهرستان بافت، موجب تأسف عمیق برای از دست دادن چنین برادری شد.

تدارک شهدا برای ایران

تدارک شهدا برای ایران

وقتی صدای پای بهمن از کوچه پس کوچه‌های خاطره‌ها به گوش می‌رسد، گویی شهیدان خود برای تدارک جشن بیعت دوباره مردم با انقلاب اسلامی در راهپیمایی ۲۲ بهمن به میدان آمده‌اند تا فراموش نکنیم که باغبان لاله‌ها، امام مهربانی است که نگاهش هنوز هم نگران استمرار استقلال و آزادی ایران است.

قاطعیت توأم با مدارای رهبرمعظم انقلاب در مواجهه با فریب خوردگان

قاطعیت توأم با مدارای رهبرمعظم انقلاب در مواجهه با فریب خوردگان

‏با گذشت ۴۴ سال از پیروزی انقلاب اسلامی همچنان می‌توان تمایزات و جذابیت‌های حکمرانی دینی در برابر رویکرد سکولاریستی حاکم بر جهان را در نحوه مواجهه رهبر انقلاب با مخالفان و قاطعیت توأم با مدارای ایشان با جدا کردن حساب فریب خوردگان از صحنه گردانان با فرمان عفو عمومی مشاهده کرد. 

کدام آزادی؟ کدام بیان؟

کدام آزادی؟ کدام بیان؟

با افرادی که صرفاً به دلیل چهره بودن، حرف کذبی را مطرح می‌کنند و جامعه را دچار ناامنی و خسارت عمده می‌کنند، چه کار باید کرد؟

چهره ماندگار شهدا

چهره ماندگار شهدا

هر گاه و هر جا که از پیروزى‌ها و دستاوردهای انقلاب اسلامی یاد و نامى آورده می‌شود، در کنار نقش مهم رهبری و مردم که با اقبال به جبهه حق در برهه‌های مختلف این تاریخ پر افتخار ایستادگی کردند. چهره ماندگار شهدا و نقش خونین شهادت، در برابر چشم‌ها پدیدار می‌گردد.

درد زایش نظام جهانی متکثر

درد زایش نظام جهانی متکثر

کشورهای غربی به دلیل محاسبه غلطی که در راه‌اندازی اغتشاشات اخیر داشتند، هزینه بزرگی را متحمل شدند. لذا به دلیل نگرانی از پاسخ ایران، قوه عاقله اروپا مختل شده و به سیاست غریزی رو آورده است. در حالی که این نحوه مواجهه تنها ضربات راهبردی متقابل را پیچیده‌تر و نزدیک‌تر می‌کند.

عقب‌گرد بانک مرکزی

عقب‌گرد بانک مرکزی

بعد از تصویب حکم قانونی شفافیت تسهیلات کلان در بودجه سال ۱۴۰۱ و روشن شدن بیش از نیمی از کل تسهیلات بانکی، انتظار می‌رفت دولت در تبصره ۱۶ لایحه بودجه ۱۴۰۲ این مصوبه را تقویت کند. اما متأسفانه این حکم قانونی با تلاش برخی بانک‌ها از تبصره ۱۶ لایحه پیشنهادی دولت حذف شده است.

ویژه خواری شورای شهر در سایه یک فیش حقوقی

ویژه خواری شورای شهر در سایه یک فیش حقوقی

انتظار این بود تا دیگر اعضای شورا با موضع گیری به موقع مانع بدبینی اجتماعی به این نهاد شوند.

الگوی روشن مکتب فکری و عملی مقاومت

الگوی روشن مکتب فکری و عملی مقاومت

در زمانه‌ای که جامعه ایران قریب به یک قرن از حضور تحمیلی و استعماری «تجدد غربی» و به تبع آن تلاش برای بی‌هویتی فکری و عملی را تجربه می‌کرد، انقلاب اسلامی مردم ایران به رهبری امام خمینی(ره) با اندیشه مقاومت برای خروج از زیر سایه تاریک غرب و شرق به پیروزی رسید.

جامعه شناسی تاریخی ۹ دی

جامعه شناسی تاریخی ۹ دی

حماسه نهم دی در سال ۱۳۸۸ یک نمونه برجسته در تاریخ انقلاب اسلامی است که به دلیل منحصر به فرد بودن ویژگی‌ها و معارف اجتماعی متولد شده در آن، با هیچ یک از راهپیمایی‌ها و تظاهرات پیش از خودش قابل‌ مقایسه نیست و همچنان نیز پرفروغ و الهام بخش است.

چهار صدای مهم در ایران

چهار صدای مهم در ایران

فهم منطقی از مربع صداهای امروز در تشییع ۴۰۰ شهید گمنام دفاع مقدس در ایران

فرمالیسم شورایی در قوه عاقله فرهنگی

فرمالیسم شورایی در قوه عاقله فرهنگی

شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن اینکه نقش قوه عاقله فرهنگی را ایفا نمی‌کند، تکیه‌گاه تفکر فرهنگی نیز نیست. این شورا سال‌هاست هدایت فرهنگی را در سند نویسی منحصر کرده و به دلیل عدم شفافیت‌های حداقلی، خود را موظف به توضیح نمی‌بیند و امر فرهنگ را از طریق سندهای آمرانه دنبال می‌کند.

انسداد مضاعف اصلاح‌طلبان

انسداد مضاعف اصلاح‌طلبان

مرور رفتار اصلاح طلبان در دوماه اخیر، حاکی از شواهد متعددی است که نشان‌دهنده همراهی این جریان با کسانی است که توأمان با اقدام علیه ایرانیت و اسلامیت، دچار رادیکالیسم مضاعف شده‌اند. رفتاری که از مهمترین پیامدهای آن، انسداد مضاعف در اقدام و انتخاب‌های ناگزیر در عرصه سیاسی است.

پاشنه آشیل رادیکالیسم

پاشنه آشیل رادیکالیسم

از آنجایی که یکی از ریشه‌های رفتار رادیکالی، غریزه‌گرایی در تصمیم و اقدام می‌باشد، راه تقابل با آن از مسیر عقلانیت می‌گذرد. لذا مواجهه رادیکالی با رادیکالیسم، تنها به تقویت و استمرار رادیکالیسم کمک می‌کند و دیگر سستی عقلانی و ناواقع‌گرایی آن در معرض داوری مردم قرار نمی‌گیرد.