یادداشت
وحدت حول عدالت علی(ع)

وحدت حول عدالت علی(ع)

خوب است از خود بپرسیم اگر شخصیت مورد احترام و علاقه امام علی(ع) امروز در جامعه اسلامی و در میان ملت‌های مسلمان حضور داشت، چه چیزی را در اولویت قرار می‌داد؟ به نظر می‌رسد با شناخت تاریخی که از ایشان در خصوص عدالت سراغ داریم، تلاش در جهت تحقق حکمرانی عادلانه پاسخ این سؤال است.

نسبت هاشمی با مشارکت سیاسی و جریان خالص‌ساز

نسبت هاشمی با مشارکت سیاسی و جریان خالص‌ساز

مرحوم آقای هاشمی در عین خدمات شایسته‌ای که در سال‌های پیش از انقلاب اسلامی و در دهه اول پس از پیروزی انقلاب داشته است، صدمات و لطمات زیادی را نیز متوجه این کشور و انقلاب اسلامی نمود که مهمترین آن را می‌بایست به حاشیه رانده شدن الگوی رجایی‌وار مدیریت کشور در دوران ریاست جمهوری ایشان دانست.

پایان روشن یک داستان تلخ

پایان روشن یک داستان تلخ

صهیونیست‌ها نیز سیدرضی موسوی را در دمشق به شهادت رساندند، چون دستاوردی ندارند. آنها می‌خواستند ایران را به آشوب بکشند و حالا ورق برگشته و نه تنها کل اسرائیل روی آسایش ندارد، بلکه کشتی‌هایشان هم در تکاپوی عبور افتادند.

زمین کج مناظره برای زیدآبادی!

زمین کج مناظره برای زیدآبادی!

سؤالاتی که حق افکار عمومی است تا بداند کسی مثل جناب زیدآبادی با ادعاهایی که از زمین و زمان ایراد می‌گیرد، به پشتوانه کدام سابقه و ایده حکمرانی از شیخ مهدی کروبی در انتخابات حمایت کرده است؟ و یا چگونه ادعای آزادی‌خواهی و شرافت را با مواضع خود پیرامون دولت اسرائیل با هم جمع می‌کند؟

جامعه شناسی فاطمیه

جامعه شناسی فاطمیه

از منظر جامعه‌شناسانه به جای اینکه ریشه غربت حضرت زهرا(س) را در یکی دو نفر ظالم و غاصب دنبال کنیم و آنها را مقصرین غصب حق ولایت و فدک جلوه بدهیم، باید دلایل آن را در میان مردم مدینه جستجو کنیم؛ و الّا در هر جامعه‌ای، عده‌ای افراد بد و ظالم وجود دارند و این مختص جامعه مدینه نیست.

مدرس؛ الگوی ماندگار انتخاب اصلح

مدرس؛ الگوی ماندگار انتخاب اصلح

شهید مدرس در ساده‌زیستی زبانزد خاص و عام بود. بطوریکه فردی چون میلسپو، مستشار مالی امریکا در ایران در کتاب «کار امریکا در ایران» می‌گوید: «شهرت مدرس، بیشتر در این است که برای پول ارزشی قائل نیست... در ملاقات با او محال است کسی تحت تأثیر سادگی و هوش و قدرت رهبری او قرار نگیرد.»

نمایشی برای وطن

نمایشی برای وطن

کلنل پسیان در حالی که برخی عناصر داخلی و رابطین غربی او را تشویق به اعلام استقلال خراسان از ایران می‌کردند و یا پیشنهاداتی برای مهاجرت به اروپا را جلوی پای او قرار دادند، به دلیل دلبستگی به وطن حاضر به چنین کارهایی نشد تا دو انگاره روشن از وطن پرستی را برای همیشه تاریخ نشان دهد.

یادآوری قانون به قانون‌دانان قانون‌شکن

یادآوری قانون به قانون‌دانان قانون‌شکن

نائب رئیس هیأت تحقیق و تفحص از عملکرد کانون های وکلای دادگستری اظهار داشت: ‏اعضای هیئت مدیره و روسای کانون‌های وکلا بدانند مراتب استنکاف از اجرای قانون مصداق بارز ارتکاب عمل خلاف حیثیت و شرافت و شئون شغل وکالت بوده و از موارد زایل شدن شرایط عضویت در هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری می باشد.

پیام عملیات طوفان الأقصی

پیام عملیات طوفان الأقصی

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس اظهار داشت: ‏عملیات غافلگیرانه طوفان الأقصى سران دولت بدون ملت صهیونیستی را دچار بهت زدگی و لکنت زبان کرده است تا با سکوت و بی‌عملی محض، پیام شکست و حقیقت سقوط رژیم در حال مرگ را به اتباع مهاجر و غاصب این سرزمین که امروز این حقیقت را با پوست و گوشت خود تجربه کردند، مخابره کند.

پیام تسلیت علی خضریان در پی عروج فعال سابق دانشجویی سید عبدالصالح جعفری

پیام تسلیت علی خضریان در پی عروج فعال سابق دانشجویی سید عبدالصالح جعفری

علی خضریان نماینده مردم تهران طی پیامی درگذشت دکتر سید عبدالصالح جعفری از فعالان سابق دانشجویی را تسلیت گفت.

دیوارنگاره‌ای که قانون شد

دیوارنگاره‌ای که قانون شد

‏مصوبه مجلس برای جلوگیری از بنگاه‌داری بانک‌ها در لایحه برنامه هفتم منجر به الزام قانونی برای تکمیل سمات است که می‌تواند به وسیله نظارت پیشینی، بانک‌های متخلف را بیش از پیش منضبط کند و با محدود کردن تخلفات بانکی در تسهیلات به اشخاص مرتبط،‌ امکان افزایش تسهیلات خرد را فراهم آورد.

ذخیره استراتژیک یک ملت

ذخیره استراتژیک یک ملت

‏ایران با همه مشکلاتی که پس از پیروزی انقلاب اسلامی در داخل به دلیل درگیری با ضدانقلاب داشت؛ توانست با هدایت امام خمینی و ایمانی که به مردم داشت، روند جنگ را طی چندماه پس از آغاز در کنترل خود بگیرد و در نهایت با یک مقاومت هشت ساله در برابر ده‌ها کشور بزرگ و کوچک به پیروزی برسد.

کنش‌گری عاقلانه در مقابل واکنش‌گری عجولانه

کنش‌گری عاقلانه در مقابل واکنش‌گری عجولانه

‏با نشستن گرد و غبار فتنه، امروز بیش از هر زمان دیگری مشخص گردیده که مسأله زنان تنها اسم رمز آشوب‌ها و هیاهوی دشمنان علیه موجودیت ایران بوده است که به دلیل رویکرد رادیکالیسم، امکان هرگونه همراهی اجتماعی را در عموم لایه‌های جامعه از خود سلب کرد و به سرعت دچار ریزش و افول شد.

پیام تبریک خضریان به اعضای شورای مرکزی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل

پیام تبریک خضریان به اعضای شورای مرکزی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل

ضمن درود و سلام به روح پرفتوح امام راحل و همه شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی که امروز میهمان سفره‌ای هستیم که به برکت مجاهدت و ایثار آنها گسترده شده است، برای همه عزیزان از دست رفته این مجموعه دانشجویی که در طول سال‌های گذشته در اقصی نقاط کشور این میراث گرانقدر را به دست جوانان مؤمن انقلابی رساندند، خصوصاً مرحوم معین رئیسی و مرحوم حجت‌الله ستوبر از اعضای شورای مرکزی اتحادیه در ادوار گذشته، طلب مغفرت و علو درجات را می‌کنم.

رسانه اربعین

رسانه اربعین

اربعین حسینی صحنه تجلی عاطفی، ایمانی، معرفتی و سیاسی بین امت و امام شهید است که در زیست جهان مدرن قابل درک نیست. این نوع روابط بین میزبانان و زائران که یک فرد زائر از زمانی که وارد فضای پیاده‌روی می‌شود، حتی یک ریال هزینه نمی‌کند، با عقلانیت ابزاری و فایده‌گرایی نسبتی ندارد.