یادداشت
امتداد دولت رئیسی

امتداد دولت رئیسی

آنچه از تحلیل فضای فعلی انتخابات می‌فهمم این است که آن کسی که بیش از دیگر نامزدهای حاضر در انتخابات می‌تواند امتداد دولت رئیسی باشد، دکتر سعید جلیلی است.

معنای انتخاب مردم

معنای انتخاب مردم

ویژگی‌هایی همچون تدین، انقلابی بودن، کارآمدی، استکبارستیزی، عدالت‌محوری، باور به توان داخلی، پاک‌دستی، صداقت، اخلاص، ساده زیستی، مردمی بودن، توجه به توصیه نخبگان، قانون‌مداری، عقلانیت، شجاعت، پرکار بودن، برخورداری از روحیه جهادی و فسادستیزی را باید در انتخاب نامزد اصلح لحاظ کرد.

مجلس یازدهم، پای کار منافع ملی

مجلس یازدهم، پای کار منافع ملی

مجلس یازدهم در چنین شرایطی تشکیل شد و مجاهدانه پای منافع ملی ایران ایستاد و از منظر تقنینی و نظارتی اقدامات مهمی را به سرانجام رساند. موضوعاتی چون به سرانجام رساندن قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار، قانون جهش تولید مسکن، قانون مدیریت داده‌ها و اطلاعات ملی که از قوانین راهبردی و مهم این دوره مجلس بودند.

گزارش چهار سال نمایندگی مردم

گزارش چهار سال نمایندگی مردم

از اقدامات مهم صورت گرفته می‌توان به افزایش حقوق سربازان، افزایش ظرفیت رشته‌های پزشکی با اولویت مناطق محروم، شفافیت تسهیلات کلان بانکی، قانون ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره‌بها، تحقیق و تفحص از شستا، قانون اقدام راهبردی و قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار اشاره کرد.

جامعه‌شناسی بدرقه تاریخی

جامعه‌شناسی بدرقه تاریخی

تشییع میلیونی خادم‌الرضا(ع) و دیگر شهدای پرواز خدمت نشان داد الگوی رجایی نه تنها امکان تحقق در جامعه امروز ما را دارد، بلکه اقبال به آرمان‌های انقلابی از جامعه زدوده نشده است و تمام آرزوها و فرضیات جریان غربگرا برای کنار گذاشتن ایدئولوژی انقلابی، بار دیگر ابطال شد.

پیام تسلیت علی خضریان در پی شهادت رئیس جمهور و هیئت همراه

پیام تسلیت علی خضریان در پی شهادت رئیس جمهور و هیئت همراه

اینجانب شهادت جانگداز سید محرومان و شهیدان خدمت، حجت‌الاسلام والمسلمین آل‌هاشم، نماینده ولی فقیه و امام جمعه مردمی تبریز، دکتر حسین امیر عبداللهیان، وزیر انقلابی امور خارجه، دکتر مالک رحمتی، استاندار متعهد و مردمی آذربایجان شرقی و دیگر همراهان پرواز خدمت را تسلیت عرض می‌کنم.

بیداری ضمیر ناخودآگاه اجتماعی

بیداری ضمیر ناخودآگاه اجتماعی

موضع مشترکی چون فتوت، حماسه، ایثار و دیانت و قدردانی و سپاس در قبال خدمت، به خصوص سپاس اجتماعی مردم ایران نسبت به خادمین و تلاشگران عرصه پیشرفت و عزتمندی آنان دارای یک ریشه هویتی در اعتقادات دینی آنها نیز دارد. و این منش اجتماعی در منش ملی مردم سال‌هاست تجلی پیدا کرده است.

جمهوری اسلامی و باور قلبی به مردم

جمهوری اسلامی و باور قلبی به مردم

‏بر مبنای دیدگاه امام(ره)، مردم‌سالاری دینی به دلیل اینکه بر مبنای قانون الهی است، از دموکراسی‌های غربی مردمی‌تر است. چرا که در مردم‌سالاری دینی به دلیل اینکه منبع قانون الهی سمت و سویی برای نفع فردی و یا گروهی در نظر نگرفته، اراده حاکمان و اکثریت نمی‌تواند حقوق اقلیت را نادیده بگیرد.

درک توأمان معنویت و عدالت در لیالی قدر

درک توأمان معنویت و عدالت در لیالی قدر

در حکومت امیرالمومنین(ع) که نماد عدل مطلق بود، چند استاندار و مسئول امور مالی، اجرایی و قضایی که برخی از آنها از نزدیکان امام علی(ع) بودند نیز به خاطر دزدی از بیت‌المال، سوءاستفاده از قدرت و فساد نامشان در نهج البلاغه آمده است و حضرت از این کارگزاران شکایت داشتند.

آفرینش اجتماعی جامعه ایرانی

آفرینش اجتماعی جامعه ایرانی

اجتماع بزرگ مردمی برنامه محفل در چارچوب سازوکار مردم گرایانه گفتمان انقلاب اسلامی توانست ظرفیت جدیدی برای اداره جامعه در عرصه فرهنگی را تولید کند. ظرفیتی که شرکت‌کنندگان و تماشاگران میلیونی آن در سراسر کشور، بار دیگر به خودآگاهی دینداری جامعه از پس هجمه‌های دشمن برسند.

چگونگی مشارکت مردم در تولید و اقتصاد

چگونگی مشارکت مردم در تولید و اقتصاد

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در یادداشتی به تشریح چگونگی مشارکت مردم در تولید و اقتصاد کشور پرداخت.

چند دستاورد مهم انتخابات ۱۱ اسفند

چند دستاورد مهم انتخابات ۱۱ اسفند

انتخابات ۱۱ اسفند بار دیگر نشان داد برخلاف نظام‌های سیاسی غربی که بر مبنای سرمایه قرار دارد و همه مناسبات و تصمیم‌ها در جهت حفظ، انباشت و توسعه‌ی آن می‌باشد و قاعدتاً در نظام سرمایه‌داری غلبه با اقلیت است. در مردم‌سالاری دینی این اکثریت مردم هستند که امکان تغییر را دارا می‌باشند.

صرفاً برای یادآوری به دوست‌داران پایداری

صرفاً برای یادآوری به دوست‌داران پایداری

اینکه نیروهای انقلابی در لزوم ائتلاف یا لیست جداگانه اختلاف نظرهایی داشته باشند، کاملاً طبیعی است؛ اما هر تشکیلاتی براساس مقتضیات خودش می‌بایست تصمیم‌گیری کند و آنچه واضح است هر تصمیمی می‌توانست موافقان و مخالفانی داشته باشد؛ ولی باید از افراط و تفریط در طرح دیدگاه‌ها پرهیز کنیم.

وحدت حول عدالت علی(ع)

وحدت حول عدالت علی(ع)

خوب است از خود بپرسیم اگر شخصیت مورد احترام و علاقه امام علی(ع) امروز در جامعه اسلامی و در میان ملت‌های مسلمان حضور داشت، چه چیزی را در اولویت قرار می‌داد؟ به نظر می‌رسد با شناخت تاریخی که از ایشان در خصوص عدالت سراغ داریم، تلاش در جهت تحقق حکمرانی عادلانه پاسخ این سؤال است.

نسبت هاشمی با مشارکت سیاسی و جریان خالص‌ساز

نسبت هاشمی با مشارکت سیاسی و جریان خالص‌ساز

مرحوم آقای هاشمی در عین خدمات شایسته‌ای که در سال‌های پیش از انقلاب اسلامی و در دهه اول پس از پیروزی انقلاب داشته است، صدمات و لطمات زیادی را نیز متوجه این کشور و انقلاب اسلامی نمود که مهمترین آن را می‌بایست به حاشیه رانده شدن الگوی رجایی‌وار مدیریت کشور در دوران ریاست جمهوری ایشان دانست.