دوشنبه 07 آذر 1401 , 18:200 نظر
0+
0-
کد خبر: 930
| |

خضریان نشست کمیسیون اصل ۹۰ مجلس را تشریح کرد

ارائه گزارش دستگاه‌های متخلف در اجرای قانون هوای پاک از سوی سازمان محیط زیست

ارائه گزارش دستگاه‌های متخلف در اجرای قانون هوای پاک از سوی سازمان محیط زیست

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس از بررسی موضوع وارونگی هوا و راهکارهای مقابله با آن پیش از شروع فصل سرما و پدیده ریزگردها و پروژه‌های فاقد مجوزهای زیست محیطی در کمیسیون متبوعش خبر داد.

علی خضریان با اشاره به نشست صبح امروز (دوشنبه ۷ آذرماه) کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی، گفت: معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و معاونان این مجموعه میهمان امروز اعضای کمیسیون بودند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی در خصوص محورهای این جلسه، اظهار کرد: موضوع وارونگی هوا و راهکارهای مقابله با آن پیش از شروع فصل سرما و پدیده ریزگردها، پروژه‌های فاقد مجوزهای زیست محیطی، برنامه‌های این سازمان برای حفاظت از حیات وحش و تنوع زیستی و اجرای ماده ۲۷ قانون مالیات بر ارزش افزوده موضوع عوارض سبز از جمله موضوعاتی بود که مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی با اشاره به مصوبات مربوط به موضوع وارونگی هوا و راهکارهای مقابله با آن پیش از شروع فصل سرما و پدیده ریزگردها، ادامه داد: مقرر شد سازمان حفاظت محیط زیست ظرف ۱۰ روز آتی گزارش مشروح دقیق و با تفکیک وظایف هر دستگاه در مورد قانون هوای پاک را به کمیسیون ارائه کند؛ همچنین مقرر شد میزان اجرای تکالیف دستگاه‌ها و میزان اجرای این وظایف مشخص شود و نهایتاً راهکار خروج از موانع و اصلاح قانون ارائه شود.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم در رابطه با  جمع‌بندی جلسه افزود: مقرر شد سازمان حفاظت محیط زیست در مقاطع سه ماهه با رصد متناوب موضوع هوای پاک، ریزگردها و مقابله با پدیده وارونگی هوا گزارش‌های دوره‌ای به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس ارائه کند؛ همچنین ارائه گزارشی از اقدامات حقوقی و پیگیری قضائی این سازمان نسبت به دستگاه‌هایی که قصور داشتند از دیگر مصوبات بود.

نماینده مردم تهران در قوه مقننه در رابطه با مصوبات مسئله پروژه‌های فاقد مجوزهای زیست محیطی، تصریح کرد: مقرر شد مسئله مجوزهای مشروط و اولیه مورد کارشناسی دقیق قرار بگیرد و راه‌های دور زدن قانون و مقررات لازم الاجرا و پیوست‌های این مهم تعیین شود تا با همراهی سازمان برنامه و بودجه پروژه‌ای که مجوز زیست محیطی ندارد به آن تخصیص اعتبار صورت نگیرد.

خضریان در ادامه با اشاره به موضوع برنامه‌های این سازمان برای حفاظت از حیات وحش و تنوع زیستی، گفت: در این راستا مقرر شد برای جبران کمبود نیروی انسانی تعاملی سازنده از سوی سازمان برای حفاظت محیط زیست با بسیج، نیروهای جهادی و غیردولتی و سازمان‌های مردم نهاد و سمن‌های تخصصی صورت بگیرد.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: همچنین مسئله شکار به صورت کلی و شکار تفریحی مورد بحث قرار گرفت؛ با توجه به ضرورت سیاست‌گذاری‌ها بر اساس نگاه شرعی و اخلاقی، مقرر شد نتیجه این مهم هر چه سریع‌تر مشخص شود تا شکاف قانون در خصوص شکار قرقی و موضوعات مرتبط با محیط بانی مشخص و لایحه اصلاحی ارائه شود.

دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد