دوشنبه 16 خرداد 1401 , 17:330 نظر
0+
0-
کد خبر: 774
| |

نحوه نظارت بر دانشگاه آزاد تغییر می‌کند

نحوه نظارت بر دانشگاه آزاد تغییر می‌کند

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه با «طرح ساماندهی نظارتی دانشگاه آزاد اسلامی» مجلس یازدهم، دانشگاه آزاد اسلامی را نظارت‌پذیر می‌کند، گفت: با تصویب این طرح نظارت بر این دانشگاه دست خوش تغییرات اساسی خواهد شد.

علی خضریان با اشاره به بررسی جزئیات طرح ساماندهی نظارتی دانشگاه آزاد اسلامی، اظهار کرد: یکی از اتفاقاتی که لازم است در حوزه آموزش تعیین تکلیف شود، موضوع نظارت بر دانشگاه آزاد اسلامی است که از بدو تأسیس تا کنون به دلایل متعدد و در دوره‎‌های مختلف دچار فقدان نظارت اساسی بوده درحالیکه بخش عمده‌ای از دانشگاهیان در حال تحصیل یا فارغ التحصیلان از این دانشگاه هستند.

دیوان عدالت به شکایات علیه دانشگاه ورود می‌کند

نماینده مردم مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس با بیان اینکه با تصویب طرح ساماندهی نظارتی دانشگاه آزاد اسلامی نظارت بر این دانشگاه دست خوش تغییرات اساسی خواهد شد، افزود: در صورت تصویب این طرح، صلاحیت رسیدگی به شکایات کارکنان و اساتید این دانشگاه به عهده دیوان عدالت اداری خواهد بود و دیوان اجازه ورود به شکایاتی از این دست را خواهد داشت.

وی با یادآوری اینکه طی ۲ سال گذشته که مسئولیت نمایندگی مجلس را به عهده داشتم، شاهد اعتراضات، تجمعات و تظلم خواهی از سوی اساتید و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی بوده‌ام، اضافه کرد: متأسفانه به این دلیل که مجلس به لحاظ قانونی نمی‌توانست به این موضوعات ورود کند، ورود به این عرصه‌ها راه به جایی نمی‌برد اما با تصویب این طرح، زمینه برای رسیدگی دیوان عدالت اداری به شکایات مربوط به دانشگاه آزاد اسلامی فراهم می‌شود.

نظام حقوقی دانشگاه آزاد تعیین تکلیف می‌شود

بنا به اعلام خانه ملت، خضریان تصریح کرد: از سوی دیگر در ماده نخست این طرح نیز ماهیت دانشگاه آزاد که در اساسنامه آن یک مؤسسه غیردولتی و غیرخصوصی عنوان می‌‎شد، تعیین تکلیف شد تا در یکی از نظامات حقوقی یعنی در ۴ حالت دولتی، مؤسسات خصوصی، شرکت‌های دولتی، مؤسسات عمومی غیردولتی قرار گیرد. البته ماهیت این دانشگاه همان غیردولتی و غیرخصوصی خواهد بود.

دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد