چهارشنبه 28 ارديبهشت 1401 , 20:470 نظر
0+
0-
کد خبر: 758
| |

در نشست با فعالان دانشجویی

متن پیش نویس مذاکرات وین نگران کننده و فاقد شرایط مناسب یک توافق در جهت منافع ملی است

متن پیش نویس مذاکرات وین نگران کننده و فاقد شرایط مناسب یک توافق در جهت منافع ملی است

جلسه فعالان دانشجویی دانشگاه‌های تهران با علی خضریان، عضو هیات رئیسه و سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی پیرامون موضوعات و همفکری در خصوص مسائل اصلی کشور در کمیسیون اصل ۹۰ برگزار شد.

در ابتدای این جلسه دانشجویان نکاتی را در خصوص موضوعاتی، چون سیاست ارزی کشور و حذف ارز ترجیحی، مذاکرات هسته‌ای در وین و احیای برجام، مسئله اقتصادی کشور، ضرورت اصلاح ساختار بودجه، اعلام آمادگی برای کمک دانشگاه به مجلس در حوزه اصلاح ساختار بودجه، مسائل مربوط به دانشگاه آزاد و ضرورت قانونمندسازی این دانشگاه، قاچاق کالا و ارز و سوال پیرامون وضعیت رسیدگی این پرونده در کمیسیون اصل ۹۰ و سامانه جامع تجارت، جمعیت و فرزندآوری و لزوم نظارت مجلس بر اجرای درست این قانون، انتقاد به وضعیت خودرو در کشور و قول عمل نشده وزیر صمت در خصوص کنار گذاشتن قرعه کشی خودرو، تحول در آموزش و پرورش که طی سال‌های گذشته به دفعات رخ داده، اما به دلیل عدم جامعیت منجر به تغییر هویت جمعی در کشور شده و درخواست دانشجویان مبنی بر نظارت دقیق مجلس بر تغییر کتب درسی در دوره جدید که تا به صورت جامع انجام شود و تغییرات در بازه زمانی طولانی ماندگار باشد تا هویت جمعی کشور با تغییرات مداوم دچار آسیب نشود، مطرح کردند.


همچنین دانشجویان نسبت به گرانی‌ها انتقاد کردند چرا که بر خلاف آنچه گفته شده بود محدود به چند قلم کالا نبود و طیف گسترده‌ای از کالا‌ها را شامل شده که لازم است مجلس و دولت با هماهنگی درست مانع افزایش فشار اقتصادی بر مردم شوند. دانشجویان اعتقاد داشتند که کمیسیون اصل ۹۰ به موضوع جذب برخی اساتید مسئله دار در انتهای دولت دوازدهم ورود کرده و موضوع را در وزارت علوم در دولت جدید پیگیر و مانع از انجام این امور در دانشگاه‌ها از جمله دانشگاه تهران شود.


از سوی دانشجویان موضوع لزوم بررسی سفر‌های خارجی مسئولان در شرایط جنگ اقتصادی و تیم همراه ایشان مطرح شد. آن‌ها تاکید کردند لازم است افراد ضروری در این سفر‌ها حضور داشته باشند و بعضا سفر‌ها بیش از تعداد ضروری بوده و پرداخت حق ماموریت‌های ارزی در این سفر حکایت از ریخت و پاش مسئولین در حوزه اجرایی و تقنینی بود. موضوع نهاده‌های دامی و ایده دانشجویان در این جلسه برای تولید و خودکفایی که می‌تواند کشور را در موضوع دامپروی یک گام رو به جلو ببرد مطرح شد.


در این جلسه بعد از اینکه نکات مطرح شد و مورد بحث و گفت‌وگوی دانشجویان قرار گرفت علی خضریان ضمن تشکر از دانشجویان برای ارائه طرح‌ها و ایده ها، قول پیگیری مواردی که به کمیسیون اصل ۹۰ مربوط می‌شد را داد و به دانشجویان پیشنهاد شد مسائلی که به طرز کار قوا مربوط می‌شود را در قالب شکایت در کمیسیون اصل ۹۰ ثبت کنند. همچنین در مواردی تقنینی مطرح شده مقرر شد جمعی ازدانشجویان به همراه تعدادی از نمایندگان جلساتی را با کارشناس مرکز پژوهش‌ها برای بررسی ایده‌ها و نظرات برگزار شود.


خضریان همچنین قول پیگیری داد که از وزارت امور اقتصادی و جهاد کشاورزی برای تشکیل جسله‌ای با دانشجویان زمان بگیرد تا دغدغه‌های اقتصادی و مردمی‌سازی یارانه‌ها با مسئولان اجرایی در میان گذاشته شود و بتوانند بی واسطه صحبت‌ها و نظرات خود را منتقل کنند.


در خصوص مذاکرات هسته‌ای نیز سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ ضمن توضیح روند مذاکرات وین از دولت گذشته تا به امروز به دانشجویان توصیه کرد ضمن اینکه نسبت به منافع ملی در حوزه سیاست‌های خارجی قرابت‌های سیاسی و فکری خود را در گیر این موضوع نکنند بلکه نسبت به منافع ملی بر مبنای آنچه در حال رقم خوردن است دغدغه‌های خود را حفظ کنند.

 

خضریان توصیه کرد با توجه به اینکه غرب در طرف مقابل مذاکرات چه در دولت گذشته و دولت کنونی تغییری نکرده است لذا هوشیاری نسبت به روند مذاکرات برای حفظ منافع ملی را مدنظر داشته و پیگیر باشند.

این نماینده مجلس نسبت به ارائه متن پیش نویس مذاکرات وین و طرح مطلب آن با دانشجویان پرداخت و با اشاره به اینکه برای ارزیابی نتایج مذاکرات باید بر روی متن متمرکز بود تا افراد مذاکره کننده در دولت قبل و این دولت.

 

خضریان متن پیش نویس مذاکرات وین تا به امروز را نگران کننده و فاقد شرایط مناسب جهت رسیدن یک وتوفق منافع ملی و انتفاع اقتصادی دانست.

خضریان در بحث قاچاق کالا و ارز را با ارائه گزارشی از اقداماتی که در کمیسیون اصل ۹۰ شروع شده، توضیح داد که با توجه به اینکه قاچاق یکی از مسائل مهم کشور برای حمایت از تولید و همچنین به ثمر رسیدن جراحی اقتصادی درست در کشور است ارائه گزارشی از اقدامات میدانی و نظارت‌های صورت گرفته و پیگیری از دستگاه‌های اجریی وزارت اقتصادی، وزارت صمت و گمرک ارائه کرد و با اشاره به جلسه اخیر هیات رئیسه کمیسیون با رئیس قوه قضاییه در این خصوص، همکاری دستگاه قضایی برای به ثمر رسیدن این موضوع را بیان کرد و با توجه به مواضع رئیس قوه قضایی هم افزایی کمیسیون اصل ۹۰ و دستگاه قضایی برای به ثمر رسیدن این موضوع را خبر داد.

دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد