سه شنبه 16 آذر 1400 , 23:180 نظر
0+
0-
کد خبر: 603
| |

خضریان با اشاره به مرور همکاری‌های نظارتی کمیسیون اصل نود و سازمان بازرسی:

موافقت با تشکیل بازرسی ویژه برای رسیدگی به پرونده‌های کمیسیون اصل نود/ ورود کمیسیون به عدم تمکین دستگاه‌ها در اجرای قانون حمایت از معلولین

موافقت با تشکیل بازرسی ویژه برای رسیدگی به پرونده‌های کمیسیون اصل نود/ ورود کمیسیون به عدم تمکین دستگاه‌ها در اجرای قانون حمایت از معلولین

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس با اشاره به نشست مشترک کمیسیون با رئیس سازمان بازرسی کل کشور، گفت: در این جلسه ضمن مرور و بررسی همکاری‌های نظارتی کمیسیون و سازمان بازرسی درباره تشکیل بازرسی ویژه برای رسیدگی پرونده های کمیسیون اصل نود تفاهماتی حاصل شد.

علی خضریان در توضیح نشست عصر امروز (سه شنبه ۱۶ آذر ماه) کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی، گفت:  این جلسه با حضور رئیس سازمان بازرسی کل کشور آقای خدائیان برگزار شد، تغییر و تحولات سازمان بازرسی کل کشور، همکاری‌های مشترک و اقدامات نظارتی که توسط دو مجموعه قابل انجام است، در این نشست مرور و بررسی شد. همچنین درباره مواردی که کمیسیون اصل نود می‌تواند به سرانجام برساند یا سازمان بازرسی کل کشور بر اساس اختیارات قانونی می‌تواند انجام دهد، بحث و  گفتگو شد.

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی افزود: همچنین موضوعاتی از قبیل تعامل سازمان بازرسی کل کشور با کمیسیون اصل نود پیرامون مباحث نظارتی کشور، تشکیل بازرسی ویژه با موافقت این سازمان برای رسیدگی پرونده‌های مهم اصل نود از تفاهمات این جلسه بود.

وی در ادامه بیان داشت: بررسی بخش فناوری اطلاعات سازمان بازرسی برای به هنگام کردن و تبدیل بازرسی در کشور از فضای تسهیلی به فضای بهنگام مورد توافق دو طرف قرار گرفت. همچنین قرار شد کمیسیون اصل نود برای این منظور پیگیری‌های لازم را در دستور کار قرار دهد تا به تبدیل یک سازمان نظارتی به سازمان به روز در مواجه با مفاسد اقتصادی کمک کند.

خضریان اظهار کرد: تفکیک مسائل خرد از کلان و در اولویت قرار گرفتن مسائل اساسی کشور که نیاز به نظارت مستمر و موثر دارد نیز توسط دو مجموعه مورد بحث قرار گرفت و مقرر شد تا کمیته‌ای برای تعیین اولویت‌های حوزه نظارتی و مبارزه با فساد و همکاری مشترک تشکیل شود تا به تفاهماتی در آینده برسند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس یازدهم ادامه داد: در ارتباط با کمیته مذکور قرار شد تا بررسی جهت تعریف مشخصی از مسائل نظارتی و پیچیدگی ها در دستور قرار گیرد تا تفاهم حاصل شود.

وی همچنین یادآور شد: استفاده از ظرفیت‌های مردمی و مردمی‌سازی در بازرسی‌های و نظارت نیز مطرح و مورد تاکید کمیسیون و سازمان بازرسی کل کشور قرار گرفت تا سازمان ضمن بهره‌مندی از ظرفیت بازرسان از ظرفیت ارایه گزارش بدون هزینه بهره‌مند شود. البته تاکید بر مردمی‌سازی همراه با تقدیر از کسانی باشد که در این حوزه کمک می‌کنند. حفظ امنیت شهروندان نیز مورد تاکید قرار گرفت تا ضمن مردمی‌سازی بازرسی‌ها، مبارزه با مفاسد سرعت بخشیده شود. جلسات با سازمان بازرسی کل کشور ادامه خواهد داشت.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: با عنایت به شکایت واصله در خصوص نظارت بر اجرای تبصره ۲ ماده ۵ قانون حمایت از حقوق معلولان، بحث و بررسی لازم انجام گرفت و رسیدگی به شکایات مرتبط با اهمیت حقوق و حسن اجرای قانون مطرح شد. بر اساس احکام مندرج در تبصره ۲ ماده ۵ قانون حمایت از معلولین تکالیفی درباره رایگان بودن استفاده افراد دارای معلولیت شدید از سامانه حمل‌ونقل ریلی و اتوبوسرانی شهری دولتی و عمومی و همچنین تخفیف نیم بها برای افراد دارای معلولیت شدید در استفاده از سامانه برون شهری ریلی، هوایی و دریایی دولتی و عمومی و پیش‌بینی اعتبارات لازم در لوایح بودجه سنواتی برای وزارت کار و سازمان برنامه و بودجه دیده شده است.

خضریان تصریح کرد: کمیسیون به این پرونده ورود کرده و مقرر شد در این خصوص مکاتبات با دستگاه‌های اجرای قانون در دستور قرار گیرد. در همین خصوص با سازمان هواپیمایی کشوری، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران و سازمان بنادر و دریانوردی مکاتباتی انجام شود، در صورت عدم تمکین به قانون جلسات حضوری با دستگاه‌های مربوطه جهت برخورد قانونی خواهیم داشت.

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی افزود: گزارشی که به کمیسیون رسیده مبنی بر اجرای ناقص قانون است و ما بر اجرای کامل قانون در راستای حمایت از حقوق معلولین عزیز تاکید داریم.

دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد