دوشنبه 24 خرداد 1400 , 16:000 نظر
0+
0-
کد خبر: 447
| |

هدف مالیات بر عایدی سرمایه مهار سوداگری است/تقاضای مصرفی مشمول مالیات نمی‌شود

هدف مالیات بر عایدی سرمایه مهار سوداگری است/تقاضای مصرفی مشمول مالیات نمی‌شود

علی خضریان، عضو هیئت رئیسه کمیسیون اصل نود مجلس، گفت: هدف مالیات بر عایدی سرمایه سوداگرانی هستند که با خرید و فروش‌های خود بازارها را ملتهب و افزایش قیمت‌های غیر واقعی ایجاد می‌کنند.

علی خضریان، ضمن اشاره به تصویب کلیات طرح مالیات بر عایدی سرمایه در صحن مجلس، گفت: این مالیات از مهم‌ترین پایه‌های مالیاتی است که می‌تواند شکاف طبقاتی را کاهش و شفافیت را ارتقا دهد و جلوی تمرکز ثروت را بگیرد.

وی افزود: مالیات بر عایدی سرمایه ابزاری است که می‌توانستیم با استفاده از آن، سوداگری را مهار کنیم؛ اما در سال‌های گذشته تصویب آن با روش‌های مختلف اعم از نفوذ ذی‌نفعان و انحراف در موضوع اصلی به تأخیر می‌افتاد و همین عامل، رشد نجومی قیمت‌ها تاکنون را به دنبال داشته است.

عدم تصویب پایه‌های مالیاتی مانع اخذ مالیات از سرمایه‌داران است

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اصل نود مجلس ادامه داد: ما از کارمند مالیات می‌گیریم؛ اما کسانی که باید مالیات پرداخت کنند، مالیاتی پرداخت نمی‌کنند یا بهتر بگویم که نمی‌توانیم مالیات از این‌ افراد دریافت کنیم. اسم این موارد فرار مالیاتی نیست این مسئله به دلیل عدم تصویب پایه‌های مالیاتی مناسب همچون CGT در کشور است.

نماینده مجلس یازدهم گفت: این مالیات از ۴۰ درصد مابه‌التفاوت سود فروش بخش‌های املاک و ۳۰ درصد مابه‌التفاوت سود فروش طلا، ارز و خودرو دریافت می‌شود و املاک و حق واگذاری محلی که قبل از اجرای قانون خریداری شده‌اند هر چند مازاد بر مصرف باشند، به مدت ۲ سال از پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه معاف است.

تقاضای مصرفی مشمول مالیات بر عایدی سرمایه نمی‌شود

وی افزود: این مالیات هدفش سوداگرانی است که با خرید و فروش‌های خود بازارها را ملتهب و افزایش قیمت‌های غیر واقعی ایجاد می‌کنند و مصوبه طوری نگارش شده که تقاضای مصرفی اصلاً مشمول مالیات نشود.

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس خاطرنشان کرد: در حال حاضر عمده مردم توانایی خرید یک ملک رو ندارند، چه برسد به اینکه مشمول مالیات هم شوند. در واقع به طور میانگین در هر خانواده به تعداد اعضا و حدود ۵ ملک از مالیات معاف هستند و خرید و فروش به این تعداد مشکلی ندارد.

علی خضریان گفت: معافیت مذکور نشان از این موضوع دارد که هدف اصلی مالیات بر عایدی سرمایه سوداگران بزرگ و انحصارگرانی هستند که نبض قیمتی بازار در دستانشان است و این موضوعاتی که بعضاً مطرح می‌شود که مردم از شما مالیات خواهند گرفت؛ تنها به دلیل سنگ‌اندازی و پنهان شدن سوداگران در پشت سر مردم عادی است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در پاسخ به این پرسش که اگر ششمین خانه مشمول مالیات باشد و فرد هم چند سال نگهداری کرده باشد، هزینه استهلاک کم شده است، گفت: بله در متن قانون با گذشت زمان و نگهداری ملک خریداری شده درصد مالیات کاسته می‌شود تا کسی به مشکل نخورد.

خضریان در پاسخ به این پرسش که معافیتی برای سایر کالاها دیده شده و در سایر کالاها معافیت وجود دارد؛ بیان کرد: بله در همه کالاها این معافیت در نظر گرفته شده است، مثلا برای هر فرد ۱۰۰ گرم طلا یعنی برای یک خانواده ۵ نفره خرید و فروش تا ۵۰۰ گرم طلا تا ۶ ماه ابتدایی اجرای قانون معاف است و اغلب مردم به دلیل شرایط مالی حتی یک سوم این مقدار را نیز معامله نمی‌کنند.

وی ادامه داد: در خودرو نیز به ازای هر فرد یک خودرو معافیت داده شده و در مورد ارز نیز تا ۲ هزار یورو تا ۶ ماه ابتدایی معاف از پرداخت مالیات هستند و در مجموع معافیت عایدی ارز و طلا تا میزان معافیت ماده ۸۴ قانون مالیات‌های مستقیم برای هر شخص حقیقی بالای ۱۸ سال برقرار است.

اولین انتقال خانه نوساز نیز معاف از پرداخت مالیات است

خضریان همچنین اضافه کرد: به طور مثال طبق قانون بودجه سال جاری، یک خانوار ۵ نفره می‌تواند از ۲۴۰ میلیون تومان عایدی معاف از مالیات نیز در بخش طلا بهره ببرد. یعنی اگر این خانوار ۵۰۰ میلیون تومان طلا بفروشد؛ در حالی که قیمت خرید آن ۲۶۰ میلیون تومان بوده است، لازم نیست، هیچ مالیاتی پرداخت کند.

عضو کمیسیون اصل نود مجلس در خصوص سازندگان گفت: سازندگان املاک جزو فعالانی هستند که برای کشور ارزش افزوده ایجاد می‌کنند و تولید است، بنابراین اولین انتقال خانه نوساز نیز معاف از پرداخت مالیات است.

مالیات بر عایدی سرمایه  نقش تنظیم گری دارد

خضریان گفت: از آنجا که هدف مالیات بر عایدی سرمایه درآمدی نبوده و این پایه مالیاتی برای تنظیم‌گری و ایجاد انگیزه برای افراد برای صرف منابع خود در فعالیت‌های مولد اخذ می‌شود، لذا مسئله تعیین نرخ و ابعاد آن نیز باید مبتنی بر این رویکرد تعیین گردد؛ لذا بیش از آنکه نرخ بالا یا پائین اهمیت داشته باشد، بازدارنده بودن نرخ و شیوه برخورد آن با عایدی است که بر اثرگذاری این پایه مالیاتی تاثیر دارد.

نماینده مجلس یازدهم در پایان، اضافه کرد: نرخ مالیات بر عایدی سرمایه باید از نرخ مالیات بر درآمد که مربوط به حقوق و دستمزد است، بالاتر باشد؛ زیرا مالیات‌هایی که بر درآمد افراد و بنگاه‌های داخلی وضع می‌شود به دلیل اثرات منفی و بازدارنده بر پس‌انداز و روش‌های پس‌انداز مردم، اثرات انحرافی به دنبال دارند. از سوی دیگر مطالعات خارجی نیز نشان می‌دهد که نرخ پایین برای مالیات بر عایدی سرمایه بیش از همه به نفع ثروتمندان است و حتی ممکن است فاجعه سوداگری را رقم بزند.

دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد