چهارشنبه 27 اسفند 1399 , 19:000 نظر
0+
0-
کد خبر: 394
| |

ضرورت تقویت سامانه نظارتی/ با مداخله‌گران در قیمت سهام برخورد شود

ضرورت تقویت سامانه نظارتی/ با مداخله‌گران در قیمت سهام برخورد شود

علی خضریان سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس گفت: در جلسه با رئیس سازمان بورس بر لزوم ارتقای سامانه های نظارتی به منظور کشف دستکاری قیمت‌ها و مجازات افراد متخلف و مداخله‌گران در قیمت سهام تاکید شد.

علی خضریان با اشاره به نشست کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، گفت: جلسه کمیسیون اصل ۹۰ در ادامه بررسی طرز کار، برنامه و تصمیم‌های بازار سرمایه با رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و معاونان سازمان بورس و فرابورس برگزار شد.

وی بیان کرد: در ابتدای جلسه تاکید شد که مبنای کمیسیون همکاری برای رفع مشکلات و چالش‌های بازار سهام و احقاق حقوق عامه سهامداران است؛ به همین دلیل تلاش شده در سلسله جلسات کارشناسی که در کمیته اقتصادی، فنی و عمرانی در کمیسیون اصل ۹۰ برگزار می‌شود کمکی به مدیران و مسئولان این مجموعه در بررسی طرز کارها و انجام پیشنهادات و موارد این چنینی باشد.

نماینده مردم تهران در مجلس اظهار داشت: در این جلسه همچنین بر لزوم تلاش دولت و دستگاه‌های دولتی برای کاهش کسری بودجه دولتی تاکید شد، همچنین بر عدم قیمت گذاری دستوری محصولات به خصوص محصولات و تولیدات ناشران بازار سهام و محصولات عرضه شده در بورس کالا تاکید شد.

خضریان تاکید کرد: یکی از مواردی که در جلسه به آن اشاره شد، مالیات ستانی از عوائد حاصل از فعالیت‌های غیر مولد اقتصادی و هدایت منابع به سمت بازار سرمایه بود که قرار شد جزئیات احصا شود تا در مجلس بتوانیم کمک کنیم بازار سرمایه به این سمت سوق پیدا کند. همچنین نکاتی در خصوص مسائل و راهکارهای ارتقا بازار سرمایه از جمله توجه به تأمین مالی بخش غیر دولتی از حیث انتشار اوراق، توجه به شفافیت، نظارت و کارایی بازار سرمایه بود مطرح و قرار شد مسئولین سازمان بورس در این حوزه ایده و طرح‌های خود را ارائه کنند.

وی توضیح داد: توسعه و افزایش تعداد صندوق‌های سرمایه گذاری بازار سهام از مواردی بود که به آن اشاره شد، همچنین کمیسیون بر لزوم ارتقای زیرساخت‌های بازار و سامانه‌های نظارتی به منظور کشف دستکاری قیمت‌ها تاکید و خواستار مجازات افراد متخلف و مداخله گران در قیمت سهام شد.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس اظهار داشت: یکی از مواردی که به نظر می‌رسد لازمه امر بازار سرمایه با توجه به افزایش حضور مردم در این بازار است، تهیه بسته‌های آموزش برای عموم مردم با اولویت تولید محتوای مناسب برای اقشار مختلف اجتماعی در قالب‌های متنوع است مقرر شد اگر نیاز به همراهی سایر نهادها و دستگاه‌ها از جمله سازمان صدا و سیما است، کمیسیون اصل ۹۰ از ظرفیت قانون خود برای برقراری ارتباطات بین مجموعه‌ها استفاده می‌کند.

خضریان بیان کرد: رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در جلسه اعلام کرد نقدها و نظرهایی که در کمیسیون اصل ۹۰ پیرامون بازار سرمایه ارائه می‌شود، حرف و نظر سازمان بورس است که باید در برنامه‌های خود مدنظر قرار دهد، همچنین اعضای کمیسیون اصل ۹۰ بیان کردند که با نظارت بر اجرای برنامه‌های رئیس جدید سازمان بورس زمینه رسیدن رئیس سازمان به اهداف و برنامه‌هایش را فراهم می‌کنند.

دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد