سه شنبه 19 اسفند 1399 , 20:130 نظر
0+
0-
کد خبر: 388
| |

ارائه پیشنهاد تأسیس "صندوق کمک به زندانیان نیازمند"

ارائه پیشنهاد تأسیس صندوق کمک به زندانیان نیازمند

علی خضریان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: می‌توان با راه‌اندازی صندوق کمک به زندانیان نیازمند و اختصاص مبالغ اندک ماهیانه و سالیانه به آن، زمینه آزادی جمع زیادی از زندانیان بدهکار را فراهم کرد.

علی خضریان با اشاره به آزادی 40 نفر از زندانیان زندان‌های تهران اظهار کرد: پیشنهاد راه‌اندازی پویشی در داخل زندان را مطرح کردم که بر اساس آن صندوقی تشکیل شود و زندانیان هر ماه مبلغ بسیار اندکی را به این صندوق واریز کنند؛ شاید از نظر کمیت عدد بالایی نشود اما از منظر کیفی حس مثبت بودن و اثرگذاری را داخل زندان‌ها ایجاد می‌کند. مبالغ اندک تجمیع‌شده می‌تواند برای آزادی زندانیان نیازمند مؤثر باشد.

خضریان افزود: الزام اول راه‌اندازی این صندوق، ایجاد اشتغال در داخل زندان است؛ وقتی شغل ایجاد شود، زندانی درآمد و پول هم می‌آید و مبالغ اندک ماهانه تبدیل به صندوقی قابل توجه می‌شود که در آزادسازی زندانیان تأثیر بسزایی دارد.

وی ادامه داد: همچنین این صندوق می‌تواند در همکاری با سازمان زندان‌ها، درصد مشخص و کمی از درآمد اعضای صندوق که در کارگاه‌های زندان‌ها شاغل هستند را برای آزادی زندانیان اختصاص دهد.

نماینده مردم تهران با بیان اینکه همین اتفاق را در بیرون زندان هم می‌شود سازمان داد، گفت: زندانی شدن به دلیل بدهکاری مالی و مسایل اقتصادی اتفاقی است که ممکن است برای هر کدام از ما رخ دهد؛ بسیاری از زندانیان، بدهکار مالی هستند که ممکن است هیچ گناهی در این شرایط پرتلاطم اقتصادی نداشته باشند و احتمال دارد که این وضعیت روزی دامنگیر خود ما هم شود و هیچ معلوم نیست که در زندگی دچار چه سرنوشتی خواهیم بود.

وی افزود: بر این اساس پیشنهاد دیگر من این است که این صندوق را در جامعه هم سامان دهیم و به عنوان یک کار بیمه‌ای و نذر آزادی زندانی، ماهیانه مبالغ دلخواه از 5 هزار تومان تا مبالغ بیشتر از آن را به حساب صندوق واریز کنیم.

خضریان یادآور شد: اگر هر کدام از ما خودمان را ملزم به پرداخت این مبالغ کم کنیم، می‌توانیم در آزادی زندانیان بدهکار مالی نقش مؤثری داشته باشیم و در صورت گرفتاری می‌توانیم از خدمات صندوق استفاده کنیم.

دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد