دوشنبه 15 دي 1399 , 21:130 نظر
0+
0-
کد خبر: 335
| |

درخواست ۲۱ نماینده از کمیسیون تلفیق | عملکرد دانشگاه آزاد شفاف شود

درخواست ۲۱ نماینده از کمیسیون تلفیق | عملکرد دانشگاه آزاد شفاف شود

۲۱ نماینده مجلس با صدور نامه‌ای از رئیس و اعضای کمیسیون تلفیق درخواست الحاق دانشگاه آزاد اسلامی به دستگاه های مشمول بند (ه) تبصره ۲ لایحه بودجه ۱۴۰۰ و شفافیت عملکرد این دانشگاه را مطرح کردند.

21 نماینده مجلس شورای اسلامی با صدور نامه‌ای از رئیس و اعضای کمیسیون تلفیق درخواست الحاق دانشگاه آزاد اسلامی به دستگاه های مشمول بند (ه) تبصره ۲ لایحه بودجه ۱۴۰۰ را مطرح کردند. 

متن این نامه به شرح ذیل است: 

ریاست محترم و اعضای محترم عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه

موضوع: درخواست الحاق دانشگاه آزاد اسلامی به دستگاه های مشمول بند (ه) تبصره ۲ لایحه بودجه ۱۴۰۰

با عرض سلام و احترام

ضمن آرزوی توفیق، شفافیت عملکرد و پاسخگویی نهادهای حاکمیتی و وابسته به قوای سه گانه این روزها به گفتمان عمومی تبدیل شده است. مبارزه با فساد، ارتقای سلامت اداری و مدیریت تعارض منافع تنها با ایجاد شفافیت از طریق هوشمند سازی فرآیندها، اطلاعات مالی و تصمیمات مدیریتی قابل تحقق خواهد بود. 

در همین راستا، دانشگاه آزاد اسلامی مطابق ماده ۵ اساسنامه آن، موسسه ای «غیر خصوصی غیر دولتی» است که اعضای هیات موسس، امنا و مدیران آن حق مالکیت و انتفاع شخصی از آن را ندارند و از لحاظ ماهیت حقوقی در زمره نهادهای عمومی غیر دولتی محسوب می شود. این دانشگاه با بیش از یک میلیون دانشجو، حدود یکصد هزار پرسنل (هیات علمی، استاد مدعو و کارمند) و دارایی با ارزش بیش از چند صد هزار میلیاردی در سراسر کشور ، ذیل هیچ یک از سیستم های نظارتی حاکمیتی در حوزه محاسباتی، حسابرسی (دیوان محاسبات) و قضایی (دیوان عدالت اداری) قرار ندارد و همین مساله سبب بروز تخلفات و فسادهایی در سالیان گذشته گردیده است که گزارش تحقیق و تفحص مجلس نهم به مواردی از آن پرداخته است. 

عدم شفافیت بودجه، حقوق مدیران، نیروی انسانی (استاد و کارمند)، معاملات، آیین نامه ها و بخشنامه ها و ... موجب ظهور این مجموعه خاص در بین نهادهای حاکمیتی شده است.  لذا ایجاد ساز و کارهای حداقلی شفافیت و پاسخگویی به دستگاه های حاکمیتی دانشگاه آزاد اسلامی از ضروریات این روزهای کشور است. 

از این رو به منظور ارتقای شفافیت و پاسخگویی مجموعه عظیم دانشگاه آزاد اسلامی به حاکمیت و مجلس شورای اسلامی پیشنهاد می گردد نام دانشگاه آزاد اسلامی به بند (ه) تبصره ۲ لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ اضافه شود تا این مجموعه مانند دستگاه های دیگر مکلف گردد اطلاعاتی نظیر اطلاعات پایه، اطلاعات نیروی انسانی (از طریق سامانه پاکنا) و مدیران، بودجه، صورتهای مالی، گزارش های عملکردی و... را سه ماه یکبار مطابق قانون به روز رسانی کند.

با توجه به اینکه نام دانشگاه آزاد اسلامی هنوز به قانون فهرست نهادها و مؤسسات عمومی غیر دولتی مصوب 19/4/1374 اضافه نشده است ، تصریح و آوردن نام دانشگاه آزاد اسلامی ضروری می باشد.

اسامی نمایندگان امضا کننده این نامه به شرح ذیل است: 
1-   محمد مهدی زاهدی
2- نصرالله پژمانفر
3- مجتبی ذوالنوری
4- سید نظام الدین موسوی
5- علی خضریان
6- حسین حسین زاده بحرینی
7- سید محسن دهنوی
8- حسینعلی حاجی دلیگانی
9- وحید جلال زاده
10- غلامحسین رضوانی
11- حسین بامیری
12- سید جلیل میرمحمدی
13- سید احسان خاندوزی
14- مجتبی رضاخواه
15- رمضانعلی سنگدوینی
16- مهدی طغیانی دولت آبادی
17- جواد نیک بین
18- محسن روح الامینی
19- احمد راستینه هفشجانی
20- مجتبی یوسفی
21- محمد سرگزی

دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد