جمعه 03 شهريور 1402 , 14:550 نظر
0+
0-
کد خبر: 1217
| |

خضریان:

اقدام دانشجویان در حمایت از غلامرضا قابل تقدیر است

 اقدام دانشجویان در حمایت از غلامرضا قابل تقدیر است

خضریان: کلان مجلس یازدهم متوجه این است که ما در آستانه برگزاری انتخابات، اربعین و سالروز اغتشاشات گذشته هستیم. مجلس به استیضاح وزیر کشور رأی نمی‌داد و حق تغییر ایشان وجود نداشت. این پیغام روشن بخشی از نمایندگان مجلس است که در صحن تأثیرگذارند. چرا ایشان این پیام را دریافت نکردند؟

مراسم «تقدیر از اقدام انقلابی و بخشنامه انقلابی معاون سیاسی سابق وزیر کشور» به همت بسیج دانشجویی دانشگاه تهران با حضور علی خضریان، نماینده مجلس شورای اسلامی، محمدرضا غلامرضا، معاون سیاسی سابق وزارت کشور و علی جعفری، فعال سیاسی اجتماعی در دانشگاه تهران برگزار شد.

علی خضریان سخنگوی کمسیون اصل نودم مجلس شورای اسلامی در ابتدای سخنان خود با اشاره به موضوع بخشنامه معاون سابق وزارت کشور به ابعاد مختلف حواشی اخیر پیرامون این بخشنامه گفت:

موضوع آقای غلامرضا مربوط به یک بخشنامهٔ داخلی بود و مطلب عمومی نبود که عمومی شد. اول باید بررسی شود که چه کسانی در وزارت کشور این مطلب را منتشر کردند. نمایندگان مجلس همه یک موضع ثابت ندارند. موضع مجلس در رأیش معلوم می‌شود. این جای تأسف دارد که پیش از مشخص شدن رأی مجلس، وزیر کشور به سمت تغییر معاون سیاسی رفت. خطای اول آنجایی صورت گرفت که وزیر کشور بندهایی از بخشنامه را باطل کرد.

این چرخه، چرخهٔ خطرناکی است. اگر جلوی این منطق را کسی نگیرد و بخواهد ادامه پیدا بکند، این چرخه تا دهیارها هم ادامه پیدا می‌کند. بعد از کنار گذاشتن آقای غلامرضا، این نداها از درون مجلس دوباره بلند شد و ماجرای استیضاح وزیر کشور مجددا توسط برخی نمایندگان مطرح شد.

حضور من در این جلسه اول برای تقدیر از اقدام آقای غلامرضا و دوم برای جلوگیری از یک رویهٔ خلاف منطق است. خدا شاهد است که حضور من نه تبلیغاتی است و نه ایستادن جلوی مجلس است. اقدام دانشجویان در حمایت از آقای غلامرضا هم قابل تقدیر است که صدای حق و صدای مظلوم را می‌شوند. ما باید بپذیریم که برخی از دوستان ما در مجلس و برخی از دوستان ما در دولت خطا کردند. نباید به بهانهٔ عدم ایجاد اختلاف بین دولت و مجلس، حق را کنار بگذاریم. 

روزی که آقای وحیدی به مجلس آمدند من به ایشان گفتم که اگر به آقای غلامرضا دست بزنید دیگر وزیر کشور نخواهید بود. آقای وزیر کشور، دیدید که عقب نشینی اولیهٔ شما در حذف بند‌ها نتیجه نداد، چرا عقب نشینی دوم را انجام دادید؟ من به وزیر گفتم که استیضاح ایشان نتیجه نخواهد داد. 

کلان مجلس یازدهم متوجه این است که ما در آستانه برگزاری انتخابات، اربعین و سالروز اغتشاشات گذشته هستیم. مجلس به استیضاح وزیر کشور رأی نمی‌داد و امکان تغییر ایشان وجود نداشت. این پیغام روشن بخشی از نمایندگان مجلس است که در صحن تأثیرگذارند. چرا ایشان این پیام را دریافت نکردند؟

چرا به جای اینکه حرف درست را به سایر بخش‌ها بسط دهیم، حرف حق را زمین می‌زنیم؟ اینکه یک بخشنامه به این اشاره دارد که عدالت در انتخابات باشد، حرف آقای غلامرضا نیست، حرف رهبری است.

از شما می‌خواهم که در انتخابات آتی بر اساس شاخص‌بندی‌هایی که از امامین انقلاب به ما رسیده نمایندگان فعلی و نامزدها را ارزیابی کنید و در اختیار همان نماینده یا نامزد قرار دهید در گام اول‌. سپس بین افکار عمومی منتشر کنید. این منطقی‌ترین روش ورود تشکلات دانشجویی به انتخابات آینده است.

محمدرضا غلامرضا، معاون سابق وزیر کشور با اشاره به قانونی بودن بخشنامه انتخاباتی وزارت کشور به ابعاد دیگری از حواشی آن پرداخت:

بخشنامه انتخاباتی وزارت کشور کاملا براساس قانون بود و حتی ما گفتیم یک گروه حقوقدان هم بررسی کنند که آیا تخلفی در این بخشنامه بوده است یا نه. حقیقتا یک سری بدیهیات در بخش‌نامه مطرح شده بود، مثلا اگر یک مسئول کشوری برود در استانی و جایی را افتتاح کند باید استاندار در جریان باشد. در واقع ما یک امر بدیهی را متذکر شدیم.

کما اینکه غیر از آن یک بخشنامه دیگر هم به دولت زده‌ایم، آنجا هم به روسای دستگاه‌های اجرایی‌ متذکر شدیم مثلا که استعفاها نباید استعفاهای صوری باشد. نشود که اسم یک نفر حذف شود ولی کماکان از همه مواهب برخوردار باشد.

بنابراین کاری که انجام دادم یک کار معمولی بود، قانون را متذکر شدم؛ پس اقدام من انقلابی نیست و این‌صفت انقلابی نظر لطف شماست. این قضیه پشت‌صحنه‌هایی دارد که الان نمی‌‌توان آنها را گفت چون موجب اختلاف می‌شود. الان در ایام اربعین هستیم، شروع سال تحصیلی را در پیش داریم، سپس انتخابات داریم، پس فضای کشور باید آرام باشد، به همین خاطر من سکوت کردم. 

من دیدم در بعضی از توییت‌ها، گفتند بنده در شب شهادت حاج‌قاسم جلسه‌ای با ایشان بودم‌ من اصلاح میکنم من آن شب در آن جلسه نبودم. بنده اسطوره نیستم و به دنبال اسطوره‌سازی هم نیستم. یکی از مشکلات ما همین است که یک نفر را بیش از اندازه بزرگ می‌کنیم و بالا می‌بریم و آن فرد را اسطوره می‌کنیم‌ در این صورت اگر آن فرد خطایی بکند آن وقت آرمان‌هایمان فرو می‌ریزد؛ بنابراین روی معیارها بایستید نه ادم‌ها.

توصیه من به تشکل‌های دانشجویی این است که مسیر مطالبه‌گری و عدالت‌خواهی را دنبال بکنند، زیرا به این فعالیت‌ها نیاز است. اگر جایی این قطار از مسیر خارج می‌شود، کسی باید باشد که حواسش باشد و تذکر بدهد.

بنده از هیچ‌کسی هراسی ندارم و اگر آبرویی داشته باشم برای انقلاب وسط گذاشته‌ام. در پایان فشارهایی که به من وارد شد کم نبود اما در عین حال آرامشی که خداوند در این شرایط به من عطا کرد نیز چیز غیرقابل توصیفی است.

در پایان نیز علی جعفری، فعال سیاسی اجتماعی به بیان نظرات خود پرداخت:

به نظر من این اقدام آقای غلام‌رضا، فرهنگ سیاسی انتخابات را یک پله ارتقا داد. به قول خودشان اینها چیزهایی بوده که وظیفه قانونی و بدیهی بوده است اما انجام نمی‌شد. در واقع آنقدر عقب‌نشینی کردیم که بدیهیات خیلی  جاها انجام نمیشده و الان هزینه دارد و این اقدام  انقلابی است.

حرف آقا روی چشم ما است؛ هم دولت انقلابی هم مجلس انقلابی. اما نمی‌شود هر حرف و اقدام هر فردی از مجلس و دولت را انقلابی دانست و نقد نکرد. این حرف بد تفسیر شده است. خیلی از مسئولین و معاونین و وزای که مشی انقلابی ندارند، بانیان وضع موجودند. استیضاح قرار بوده برای گره گشایی از کار ملت و برخورد با کم.کاری باشد، نه استفاده نادرست از آن شود.

دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد