دوشنبه 08 خرداد 1402 , 14:520 نظر
0+
0-
کد خبر: 1111
| |

خضریان در نامه‌ای خطاب به رئیس مجلس تشریح کرد

دلایل ضرورت اخذ دو سوم رأی موافق نمایندگان حاضر در جلسه برای تشکیل وزارت بازرگانی

دلایل ضرورت اخذ دو سوم رأی موافق نمایندگان حاضر در جلسه برای تشکیل وزارت بازرگانی

نماینده مردم تهران در مجلس طی نامه‌ای خطاب به رئیس مجلس شورای اسلامی درباره ضرورت اخذ رأی موافق دو سوم نمایندگان حاضر در جلسه علنی بررسی لایحه دوفوریتی تشکیل وزارت بازرگانی گفت.

متن نامه نماینده مردم تهران به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر قالیباف

رئیس محترم مجلس شورای اسلامی

سلام علیکم

با توجه به تصویب دو فوریت لایحه تشکیل وزارت بازرگانی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی و بررسی قریب‌الوقوع آن به استحضار می‌رساند این لایحه از جهت ماهوی مغایر بند الف ماده ۲۸ قانون برنامه ششم توسعه است. این بند کاهش حجم، اندازه و ساختار مجموع دستگاه‌های اجرائی، کاهش پست‌های سازمانی، انحلال و ادغام سازمان‌ها را مقرر داشته است. از این رو لایحه مذکور مطابق بند د ماده ۱۱۷ آیین نامه داخلی مجلس نیاز به رأی دو سوم نمایندگان دارد.

لازم به ذکر است این مغایرت در ضمیمه نظر اداره کل اسناد و تنقیح قوانین پیرامون لایحه ایجاد سازمان بازرگانی و تنظیم بازار نیز ذکر شده و مغایرت تبصره (۴) لایحه با بند الف ماده ۲۸ قانون برنامه ششم توسعه اعلام شده است. همچنین بر اساس تبصره ۴ این لایحه کاهش تشکیلات ساختار دستگاه‌های اجرایی با تصویب هیئت وزیران مجاز دانسته شده که این امر فقط با تصویب مجلس شورای اسلامی قابل انجام است.

در انتها بیان این نکته ضروری است بر خلاف درخواست جنابعالی از دولت مبنی بر ارائه لایحه «وزارت بازرگانی داخلی و تنظیم بازار» لایحه تشکیل وزارت بازرگانی که توسط دولت ارائه شده دارای بندهایی که نمودار یک ساختار مستقل بازرگانی داخلی و خارجی است. لذا لایحه مذکور با هدف مورد نظر مجلس نیز در تعارض جدی است.

علی خضریان

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس

عضو کمیسیون اصل نود

دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد