یکشنبه 07 خرداد 1402 , 19:130 نظر
0+
0-
کد خبر: 1110
| |

خضریان روز پایانی بازدید نظارتی کمیسیون اصل نود مجلس از هرمزگان را تشریح کرد

بررسی علل کُندی تعیین تکلیف کالاهای متروکه در بنادر شهید رجایی و شهید باهنر/ تأکید بر استفاده از سرمایه‌گذاری مردمی برای فعال‌سازی پالایشگاه‌های بندرعباس و بندرجاسک

بررسی علل کُندی تعیین تکلیف کالاهای متروکه در بنادر شهید رجایی و شهید باهنر/ تأکید بر استفاده از سرمایه‌گذاری مردمی برای فعال‌سازی پالایشگاه‌های بندرعباس و بندرجاسک

سخنگوی کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس با اشاره به بازدید نظارتی اعضای هیأت رئیسه این کمیسیون از هرمزگان بر ضرورت فعال‌سازی پالایشگاه‌هایی که دانش فنی آنها بومی شده‌اند تأکید کرد و گفت: لازم است برای این کار در کنار استفاده از بودجه سالیانه و سود سهام پالایشگاه‌ها از سرمایه گذاری مردمی نیز استفاده شود.

علی خضریان در تشریح روز سوم و پایانی(شنبه، ۶ خردادماه) بازدید نظارتی هیأت رئیسه کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس از استان هرمزگان، گفت: هیأت اعزامی مجلس در راستای بررسی پرونده رسوب کالا در مبادی ورودی کشور و گمرکات، از نحوه تخلیه کالا و امحای کالای متروکه در بنادر شهید رجایی و شهید باهنر بازدید به عمل آوردند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: یکی از مسائل مربوط به کالاها در مبادی ورودی این بود که هنگام تخلیه کالا، دارا بودن ثبت سفارش مورد بررسی قرار نمی گرفت و این امر باعث شده بود رسوب کالا در مبادی ورودی صورت بگیرد.

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس در ادامه با اشاره به بررسی نحوه امحای کالای متروکه در بنادر و گمرکات از سوی اعضای کمیسیون اصل نود، عنوان کرد: فرایند تبادل اطلاعات کالاهای متروکه میان سازمان بنادر و گمرک برخط نبوده که همین موضوع سبب کُندی برای اعلام کالای متروکه شده که مطابق قانون سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی پس از اعلام متروکه شدن کالا توسط گمرک باید کالا را سریعاً تعیین تکلیف کرده و به انبار خود منتقل کند اما این موضوع نیز با کندی مواجه است.

خضریان ادامه داد: اعضای کمیسیون از سامانه‌های سازمان بنادر نیز بازدید کردند که مشخص شد با توجه به نقص‌های موجود، اطلاع دقیقی از موجودی کالا در بندر شهید رجایی وجود ندارد که از جمله این موارد عدم استفاده از ثبت سفارش در صدور قبض انبار و عدم ثبت اطلاعات خروج کالا از انبارها بود.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم اضافه کرد: پس از بازدید و بررسی مشکلات از نزدیک مقرر شد با توجه به جمع بندی نهایی، مسئولان مربوطه به کمیسیون فراخوانده شوند تا مشکلات در اسرع وقت پیگیری و برطرف شود.

وی در ادامه به بازدید هیأت نظارتی اعزامی مجلس از طرح‌های پالایشی و پتروپالایشگاهی بندرعباس و بندرجاسک اشاره و بیان کرد: اهمیت این بازدید از آن رو است که اهداف اولیه خط لوله انتقال نفت گوره به جاسک با توجه به مزیت اقتصادی آن معنا پیدا می‌کند که در این راستا این طرح ها باید در سواحل فعال شود تا هزینه انتقال نفت، توجیه اقتصادی داشته باشد از این رو ضروری است این طرح‌ها که پیش از این باید به موازات احداث خط لوله فعال می شدند، هرچه سریع تر فعال شوند.

خضریان در ادامه با بیان اینکه در بندرعباس طرح‌های پالایشی مثل پالایشگاه بندرعباس و ستاره خلیج فارس را داریم، عنوان کرد: بازدید از پالایشگاه بندرعباس از این جهت مهم بود که از طرح توسعه ای پالایشگاه مطلع شویم چرا که باید یکی از نیازهای کشور در زمینه کُک اسفنجی، فعال شود.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون اصل نودم قانون اساسی در ادامه با تأکید به اهمیت توسعه این پالایشگاه که ۲.۲ میلیارد دلار سرمایه گذاری داشته و بهمن ماه ۱۴۰۰ کلنگ آن زده شده است، عنوان کرد: یکی از مزایای این طرح این است که دانش فنی آن با مطالعه ۲ ساله از سوی پژوهشگاه صنعت نفت و متخصصان ایرانی شکل گرفته و به صورت بومی درآمد و اکنون می‌توان با سرمایه گذاری این پروژه را فعال کرد.

وی در همین زمینه افزود: در حال حاضر یک سری مشکلات سر راه فعالسازی طرح پالایشگاه بندرعباس وجود دارد که همان سرمایه گذاری است و این پالایشگاه باید از روش های تأمین مالی در کنار بودجه تعیین شده استفاده کند. یکی از راهکارها این است که ۴۰ درصد سود سهام پالایشگاه در پروژه بهینه سازی در پروژه های خودشان سرمایه گذاری شود و روش دیگر اینکه بخشی از سهام را عرضه کرده و از طریق سرمایه گذاری مردمی کار را ادامه دهند.

خضریان در ادامه با بیان اینکه طرح های توسعه ذیل قانون حمایت از طرح های پالایشی با استفاده از سرمایه مردمی در سال ۹۸ در مجلس تصویب شده و باید از آنها حمایت شود تا از سرمایه گذاری مردمی برای پیشبرد طرح‌ها استفاده شود، عنوان کرد: متأسفانه این موضوع در بندرعباس و بندرجاسک پیشرفت آنچنانی نداشته به خصوص طرح هایی که خوراک نفت خام داشتند، از این رو مشکلات این موضوع باید برطرف شود تا طبق فرمایش رهبری که معتقدند نفت خام باید در پالایشگاه‌ها و پتروپالایشگاه ها استفاده شود، اقدام کنیم.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم در ادامه با بیان اینکه مشکلات دیگری نیز مانند معارضات زمین و بحث‌های سرمایه گذاری وجود دارد که نیازمند همکاری‌های بین دستگاهی است، گفت: در کمیسیون اصل نودم این موضوعات تا زمان رفع آن، پیگیری می شود چرا که این طرح ها از جمله طرح های ملی مهم در کشور است که فعالیت آنها باعث خنثی سازی اهداف تحریم‌های ظالمانه دشمن می شود.

وی افزود: از سوی دیگر طرح‌های پالایشی نیز داریم که روند آن پیشرفت نداشته است؛ مثل پالایشگاه شهید سلیمانی و پالایشگاه نگین مکران که به ترتیب مربوط بندر عباس و بندر جاسک هستند و پیشرفت آنها نیازمند پیگیری است.

سخنگوی کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: اعضای هیأت رئیسه این کمیسیون همچنین از طرح پالایشگی مهر خلیج فارس با خوراک میعانات هم بازدید داشت که پیشرفت 25 درصدی داشته و از برنامه عقب است که قطعاً از دستگاه‌های مربوطه پیگیری می‌شود چرا که با توجه به ناترازی بنزین باید این موضوع ظرف ۳ سال آینده تعیین تکلیف شود.

دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد