دوشنبه 30 خرداد 1401 , 16:450 نظر
0+
0-
کد خبر: 795
| |

مهلت یک هفته ای کمیسیون اصل ۹۰ به وزیر امور خارجه برای حضور در کمیسیون

مهلت یک هفته ای کمیسیون اصل ۹۰ به وزیر امور خارجه برای حضور در کمیسیون

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی از مهلت یک هفته ای این کمیسیون به وزیر امورخارجه برای حضور در جلسه این کمیسیون و ارائه گزارشی درباره مذاکرات هسته ای و قطعنامه شورای حکام خبر داد.

علی خضریان با اشاره به نشست صبح امروز (دوشنبه ۳۰ خرداد) کمیسیون اصل ۹۰ مجلس گفت: طبق قرار قبلی، امروز نشست کمیسیون اصل نودم قانون اساسی با وزیر امور خارجه و رئیس سازمان انرژی اتمی پیرامون مذاکرات هسته‌ای و قطعنامه شورای حکام لحاظ شده بود که عطف به اعلام وزارت امور خارجه مبنی بر برنامه از پیش تعیین نشده‌ای حول موضوع میهمانان خارجی در وزارت امور خارجه و نیاز به حضور آقای امیرعبداللهیان در این دیدار، در نشست امروز حضور پیدا نمی کند. بنابراین جلسه کمیسیون برگزار نشد.

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس بیان کرد: طبق ماده ۲ قانون نحوه اجرای اصل ۹۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، این کمیسیون می‌تواند جهت ‌کسب اطلاعات کافی از مسئولین مذکور تصریح شده در آن ماده دعوت یا مستقیماً با آنها مکاتبه نمایند و آنها مکلف به اجابت هستند و در صورت تخلف و ثبوت‌جرم عدم پاسخگویی توسط کمیسیون اعلام آن، دادگاه صالح موظف است خارج از نوبت رسیدگی و در صورت ثبوت جرم مقدار کیفر مذکور در تبصره‌ماده واحده را مشخص و نتیجه را به کمیسیون اعلام کند و در این پرونده دادگاه رسیدگی‌کننده به جرم عدم پاسخگویی حق رسیدگی به اصل شکایتی را که در کمیسیون مطرح است ندارد.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس تاکید کرد: برداشت کمیسیون این است فعلا در این مرحله این غیبت را اثبات عدم پاسخگویی نگیرد و فرصت یک هفته‌ای به مسئولان وزارت امور خارجه و سازمان انرژی اتمی برای حضور در نشست هفته آینده کمیسیون و پاسخگویی پیرامون این پرونده را بدهد و در صورت عدم حضور مجدد، پرونده برای رسیدگی و ابلاغ جرم به دستگاه قضایی ارجاع خواهد شد.

دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد